rezi2016
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pneumologie-

2 participanți

In jos

Pneumologie- Empty Pneumologie-

Mesaj Scris de Admin Lun Aug 01, 2016 5:16 pm

La pneumonii pag. 29- "Condensarea pulmonara cu distributie segmentara se descrie ca opacitate omogena cu distributie NEsegmentara" ???

Admin
Admin

Mesaje : 6
Data de înscriere : 01/08/2016

https://rezi2016.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pneumologie- Empty tot la pag. 29

Mesaj Scris de Admin Lun Aug 01, 2016 5:21 pm

Pneumotoracele- cavitati aerice cu perete foarte subtire. ??? Cavitatile aerice cu perete subtire nu sunt bulele de emfizem, iar pneumotoracele def. clasica- prezenta de aer in cavitatea pleurala

Admin
Admin

Mesaje : 6
Data de înscriere : 01/08/2016

https://rezi2016.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pneumologie- Empty Re: Pneumologie-

Mesaj Scris de Xindi Lun Aug 01, 2016 6:03 pm

Nu prea vad rostul sa punem asa fiecare aici in topic ce credem ca e gresit.
Este deja o erata neoficiala sub forma unui tabel pe Questmed.ro la ei pe forum (questmed.ro/forum/forum.php?t=45).
Am vazut post-ul tau pe grupul de fb rezi2016, credeam ca este deja facut forumul...
Nu cred ca are rost sa ne apucam sa facem aici (nu ma intelegere gresit, ideea e buna), dar e consumatoare de timp, mai ales ca este deja grupul de Rezi 2016 si Rezi Bucuresti 2016 unde putem discuta probleme referitoare la grile sau neintelegeri din carte + erata neoficiala de ziceam mai sus.
Eventual daca chiar ai timpul necesar (desi nu cred la cat e de invatat Smile))) ) poti pune si aici, dar nu stiu cata lume o sa se bage sa te ajute, sau adauga la erata neoficiala pe forumul celor de la Questmed, ca acolo vede mai multa lume. Asa ce facem? La fiecare postare aici postam si pe grupul de rezi sa vada lumea?...

Oricum, bravo pentru initiativa macar! Bafta la invatat!

Xindi

Mesaje : 1
Data de înscriere : 01/08/2016

Sus In jos

Pneumologie- Empty Re: Pneumologie-

Mesaj Scris de Admin Lun Aug 01, 2016 8:52 pm

Chiar nu stiam de Questmed.ro. Mai bine asa. Ai tu dreptate. Ca de obicei, cand ai o idee a avut-o altcineva inainte. Oricum poate vedea toata lumea aici daca intra.
Ma gandeam ca pe grupul de pe facebook nu este organizat si pana derulezi sa vezi tot iti ia timp, mai ales ca nu citim toti acelasi lucru intr-o zi. Macar mai discutam ce nu intelegem.
Cine stie, poate in august schimba astia design-ul de la facebook si devine inutila initiativa mea (daca nu e deja) Smile).


Admin
Admin

Mesaje : 6
Data de înscriere : 01/08/2016

https://rezi2016.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pneumologie- Empty Re: Pneumologie-

Mesaj Scris de Lav.s Mar Aug 02, 2016 8:58 am

La 13, BPOC, clasificarea clinica după ghidul AST. La forma ușoară VEMS>50%, nu mai mic, cum scrie în carte

Lav.s
Vizitator


Sus In jos

Pneumologie- Empty Re: Pneumologie-

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum